Wyspa Sobieszewska

Wyspa Sobieszewska to zielona dzielnica Gdańska położona między Martwą Wisłą a Zatoką Gdańską. Ma status wyspy od 1895 roku, a od reszty miasta oddziela ją rzeka i most. To jedno z najbardziej naturalnych miejsc w Trójmieście – z dzikimi plażami, rezerwatami przyrody i dużą ilością lasu. Idealna do wypoczynku z dala od zgiełku.

Wyspa Sobieszewska – co warto zobaczyć i zrobić?

 

Rezerwaty przyrody – Ptasi Raj i Mewia Łacha
Na wyspie znajdują się dwa rezerwaty. Ptasi Raj to ścieżki edukacyjne, wieże widokowe i miejsca do obserwacji ptaków. Mewia Łacha przy ujściu Wisły słynie z dziko żyjących fok, które można obserwować z brzegu. Teren rezerwatu objęty jest ochroną – warto poruszać się wyznaczonymi trasami.


Rejsy na foki
Z przystani w Świbnie w sezonie letnim organizowane są rejsy statkiem w stronę ujścia Wisły. To bezpieczny sposób, by zobaczyć foki z wody. Rejsy są dostępne także dla dzieci i trwają około godziny.


Piekarnia Szarmach
Tradycyjna piekarnia przy ul. Turystycznej 18 w Sobieszewie. Pieczywo wypiekane jest w piecu opalanym drewnem. Świeży chleb i bułki sprzedawane są od rana – często jeszcze ciepłe.


Grobla do rezerwatu Mewia Łacha
Spacer groblą wzdłuż Martwej Wisły to jedna z najbardziej klimatycznych tras na wyspie. Po drodze można zobaczyć ptaki wodne i dzikie rośliny. Trasa prowadzi aż do plaży i punktu widokowego.


Wieża widokowa Kazimierz
Dawny zbiornik wody pełni funkcję wieży widokowej. Z góry widać plażę, lasy, ujście Wisły i Zatokę Gdańską. Wstęp bezpłatny.


Krzywe sosny przy wejściu 17
Fragment lasu z nietypowo ukształtowanymi drzewami. Miejsce nieoznakowane, ale łatwo dostępne z leśnej ścieżki prowadzącej na plażę nr 17.


Plaże i szlaki leśne
Szeroka, czysta plaża bez tłumów ciągnie się przez całą długość wyspy. Wokół – pachnące lasy sosnowe z trasami spacerowymi i rowerowymi.



Więcej informacji na miejscu u gospodarzy
Chętnie podpowiemy, którędy najlepiej dojść do rezerwatów, gdzie zjeść rybę albo o której godzinie warto iść na zachód słońca